20060812-PROJELER-combatplane-project

Haberler/Arşiv Projeler-İmalatlar

SPAD GNAT COMBAT PLANE

KÜÇÜK SPAD UÇAĞIMI UÇURDUM.

SIRASI İLE PROJE AŞAMASINI, MONTAJ İLE İLGİLİ BİLGİLERİ VE UÇUŞ  FOTOĞRAF VE AÇIKLAMALARINI BU SAYFADA GÖREBİLİRSİNİZ.

2 mm. coroplast malzemeyi plandaki ölçülerine göre kestikten sonra hücum kenarının dönüşünü kolaylaştırmak için olukların bir tarafını boşalttım.
Oluk boşaltmayı oldukça kolaylaştıran ve iyi sonuç veren malzeme ucu kanca şeklindeki bıçağımı kullandım.
Aliminyum profilimizi kanat üzerinde yerleştirerek bir deneme.
Aliminyum profilimizi kanad üzerinde yerleştirerek bir deneme.
Plana göre kanat 4 mm malzemeden oluşmalı idi. Elimde 2 mm. malzeme olduğu için kanadın hücum kenarı hariç diğer kısmına ikinci kat 2 mm. coroplast malzemeyi CA yardımı ile yapıştırdım.
Ve yapıştırdığım malzemelerde kaynama sırasında şekil bozukluğu oluşmaması için kanadın üzerine ne bulduysam ağırlık yapması için yerleştirdim.
Kanadı sabitleyemedim. Çünkü motor ve radyolarla biraber CG ayarı yaptıktan sonra kanadın yeri belli olacağından daha sonra kanadı sabitlemek gerekiyor.

Motor ve radyolar uçağa monte edildi, CG denendi aynı zamanda, ancak ağırlık biraz geride kalmış görünüyor. Bunun için Ana Kanadı 1-1,5 cm. geri alarak sorunu çözmeye çalışacağım.

DİKEY STABİLİZENİN ALÜMİNYUM GÖVDEYE BAĞLANTISI
KANATÇIKLAR VE BAĞLANTILARI
Aileron kanatçık için kanat ile kanatçık arasına 1 oluk boşaltma yapıldı.
Pvc Yağmur Oluğundan Kontrol Hornları Kestim Ve Vidaladım. Hornların Tam Altında Yine Pvc’den Doubler Yerleştirdim.

Pvc Yağmur Oluğundan Kontrol Hornları Kestim Ve Vidaladım. Hornların Tam Altında Yine Pvc’den Doubler Yerleştirdim.

MOTOR BAĞLANTISI

Sağdaki fotoğrafta görüldüğü gibi motor, plastik ekmek kesme tablasından elde ettiğim plastik motor yatağına oturdu. Ancak elle kontrolümde bu plastik bu haliyle pek güvenli görünmüyor. Çok esnek ve çabuk kırılacak gibi görünüyor.

SERVOLAR VE BAĞLANTILARININ YERLEŞİMİ

Servoları geçici olarak yerleştirdim. En son CG kontrolünden sonra yerlerine zip tie ile sağlamlaştırdım.

BATARYANIN YERLEŞTİRİLMESİ

Planda belirtiği şekilde ana kanadın soluna kanat içine zip tie ile batarya yerleştirildi.

KANAT ALTINA METAL DESTEK

Kanat aerofoil kısmına U şeklinde kestiğim çelik teli bir ucu üst kanada diğer ucu kanadın altına girecek şekilde yerleştirdim. yaklaşık 25 cm. Bu destek aerofoil yapının sabitlenmesinde yardımcı olacak.

KUYRUK TELİ

Kuyruk altına kalkışta ve inişte kuyruk yüzeylerine zarar gelmemesi diye bisiklet telinden destek yapıldı.

ANA İNİŞ TAKIMI

Planda bu uçağın karakterine uygun olarak iniş takımı belirtilmemiş ve tavsiye edilmemişti. Ancak ben hand launch tekniğini kullanmak istemediğimden (motor güçlü değil) engine mountun altına basitçe iniş takımı yerleştirdim.

RECEIVER MONTAJI

Receiver plandaki gibi kanat üstüne orjinal süngeri ve benim de eklediğim süngerle biraz daha güvenli hale getirilerek zip tie yardımı ile sabitlendi. Receiverin üstünü naylon ile kapatmakta fayda var. Yakıt ve ekzos atıklarından korumada yararı olacaktır.

MOTOR DEĞİŞİMİ

Kulübümüz bünyesindeki değerli ustalarımızla uçağımı incelediğimizde .11 lik 2 zamanlı motorun çok zayıf olacağı kararını verdik. Nitekim planda motor .15 lik olarak tavsiye edilmişti. Ben elimde olmadığından .11 lik denemek istemiştim. Uçak ta biraz ağır olunca bu motordan vezgeçtik ve .25 OS motor takmaya karar verdik. OS .25 2 zamanlı motor, 9*8 lik pervane.

ENGINE MOUNT’A DESTEK

Yukarıdaki önceden belirttiğim gibi plastik motor yatağı güçlü görünmüyordu. Hazır motor değişimi oluyor iken motor yatağının altına kontroplaktan destek yaptım.

UÇUŞ ÖNCESİ POZLAR

Plana uygun markerlar ve süslemeler yapıldı

İLK UÇUŞ

Değerli abimiz Mike ile ilk uçuşu gerçekleştirdim. Çok rüzgarlı olmayan bir hava durumunda yaptığım ilk kalkışlı az açı ile irtifa aldım ve düz uçuşa geçerek trim geçişleri yapmaya başladım. İlk birkaç geçişte mike abi ile gülmekten kırıldık. Uçak hiç stabil değildi çünkü. Neler yaptı neler. Neyse Mike abimizin küçük parmak hareketleri ile trimleri tamamladık ve oldukça stabil bir uçuş elde ettik. Daha sonra inişe geldim ve biraz gaz açık yaklaşma ile güzel iniş gerçekleşti. Aerofoil yapısı süzülmeye çok uygun olmadğından inişte biraz gazlı inmekte fayda var. Yerde kontrol yüzeyleri kontrolünde göze batan aşırı trim ayarı yapılmadığını görüldü. ve bu şekilde devam etmeye karar verdik.

2-3. sortiler

Ehh artık hareketlerimize uygulamaya geçirelim dedik. 2. sortide kalkış meydan turları, loop, tona ve ters uçuşları gerçekleştirdim. Yüksek hızda dalışlar ve tırmanma denemeleri yaptım. Uçağımız loop hareketini kolay yapıyor. Ancak çabuk sürat kaybettiğinden bazen peak noktasında stall olarak loopu bitiriyor uçak. Yada sürat düşmese de loop çok küçük bir daire içinde gerçekleşebiliyor. Tona hareketini süper yapıyor meret. yaklaşık 5 cm.lik aileron kanatçıklar çok güçlü bir tona elde etmemi sağladı. Ama daha 2.inci tona ile beraber aşırı dalış başlıyor. dikkat. Süratlı dalışlardan çıkışlarda 2+2 4 mm. ana kanat kuş misali yukarı doğru esniyor. ve süratlı dalıştan sonra burun yukarı çekmede uçakta zaman kaybı var. bu hareketi yaparken irtifaya dikkat etmek gerek. Mike abimizde 3. sortide uçağı tecrübe etti. Uçuş alanındaki yardımlarına teşekkürler.

5-8. Sortiler

Eh artık bu sortileri fotoğraflardan takip edelim. teşekkürler. Fotoğrafların sonunda Sonuç ve Görüşlerimi okuyabilirsiniz.

GÖRÜŞLER

Outside loop ta, ana kanat neredeyse V şekline gelecek kadar esniyor.

Süratli dalışlardan sonra çıkışta kanatlar aşırı esniyor,

Rüzgarlı havada çok hareketli bir karakter sergiliyor ve kontrolü zorlaşıyor, heyecan arayanlar için farketmez tabi.

Süratsiz girilen bir Loop tan çıkışta burun dik şekilde yıkılıyor, Stall. Uygun irtifada yapılmalı.

İnişlerde biraz gazla gelmek gerekiyor. malum kanat yapısı süzülmeye uygun değil, riske atmamak gerek.

SONUÇ

Planda bu modelin 4 mm. oluklu plastikten yapılması belirtilmiş. ben 2 mm. oluklu plastiği 2+2 üstüste yapıştırarak kullandım. Ancak uçuşlarda görüldü ki 4 mm. malzemenin esneme oranı ile 2 mm. malzemenin esneme oranı çok farklı. Üstelik 2+2 mm. üstüste yapıştırmama rağmen esneme çok aşırı ve güvenli değil.

Ana kanadın 4mm. oluklu plastikten yapılmasında yarar var. ve planda belirtildiği şekilde kanat içine boydan boya karbon çubuk ya da çelik tel konularak destek verilmeli.

Bu uçak için .25 lik 2 zamanlı motor uygun görünüyor, ancak uçak biraz ağır.

Fun Fly uçuş için uygun. Ben çok eğlendim uçururken, sizlere de iyi eğlenceler.

Combat Plane Projesi için kullandığım plan

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.