20061022-Projeler-3dpmini-model Uçak Projesi

Projeler-İmalatlar

SCRATCH BUILD

3DP MINI

3D RC MODEL UÇAK PROJESİ

3DP mini projemin plan üstünde yapım aşamasını fotoğraflayamadım. Kusura bakmayın. İskelet aşamasında uçağın fotoğrafları aşağıda yer almaktadır.

Uçağın Kuyruk, gövdenin kanat ile birleşme yerleri, motorun monte edileceği firewall bölümlerini 5 dakikalık epoksi ile, uçağın diğer iskeletini İnce CA ve Kalın CA yapıştırıcı ile plana uygun oluşturdum.

Bu uçak planında 250 cc yakıt deposuna uygun bir yer bulunmamakta. Malum uçak 32-40 lık motora uygun planlanmış. Plan 95 Cm kanat açıklığından yaklaşık 110 cm kanat açıklığı olacak şekilde CAD programında büyütüldü. .46 iki zamanlı motor ile uçurmayı düşünüyorum. Yakıt deposu girişini kolaylaştırmak, pil ve gaz kolu servosu montajını kolaylaştırsın diye uçağın üst bölümüne kapak dizayn ettim.

Uçak iskeletinin durumu.
Yatay Stabilize, elevatör ve fin. Elevatör parçalarının planda sadece çelik teli ile yapılması önerilmiş. Ben Elevatör parçalarını çelik tel ve aynı zamanda ortadan sert ağaç malzeme ile birleştirmeyi düşünüyorum.
Fin epoksi ile kuyruğa yapıştırıldı.
Gövde yan duvarları ve üstü 1 mm. balsa ile kaplandı

5 dakikalık Epoksi yapıştırcı ile eleron iskeletini yapıştırdım

 Daha sonra hinge yerlerini testere uçla kestim ve hinge leri yerine alıştırdım. Fotoğraftaki hingeler röntgen filminden yapıldı. Ben bunları  daha sonra menteşeler ile değiştirdim.
Elevatör 2 parçadan oluşuyor. Ben bu parçaların arasına sert ağaç yerleştirdim ve tek parça elevatör elde ettim. Daha sonra U şeklinde çelik tel elevatöre yerleştirildi.
Gövdenin üstünde motora yakın kısımda gaz kolu servo yatağı yapıldı.
İniş takımının takozları yerlerine epoksi ile yapıştırıldı.
Daha önce ölçümleri tamamlanan kanadımızın gövdeye bağlantı vidasi için yer açıldı, ağaç somunu epoksi ile yerleştirildi.
Gövdede ve kanattaki servo yuvaları açıldı, servolar yerinde denendi.
Uçak komple elde geçirildi. Pürüzlü bölgeler onarıldı ya da ahşap tamir macunu ile dolduruldu. Son zımparası tamamlandı.

UÇAĞIN  MONOKOTE MALZEME İLE KAPLANMASI

KADİR ABİMİZİN “PLANE TUNING” FİKİRLERİNDEN YOLA ÇIKARAK DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ KAPLAMA ŞEKİLLERİ AŞAĞIDA YER ALMAKTADIR.

Sol alt tamam,

Sağ kanat altında aynı çalışma yapıldı.

(Düzeltme önerisi: Servoları uçuş yönünü dik değil yatay yapmak gerekirdi. Ben dikey yaptım, lütfen siz yatay yapın. Sürtünme azalacaktır. Tavsiyemdir).

Gövdenin altı komple beyaz kaplandı, gövdenin köşeleri  monokote ile kaplandı.

Gövde yanları ve fin kaplandı.

Gövdede önde yer alan kapak kaplandı, yerinde tekrar denendi. Ancak kapak ve gövdenin bitiştiği yerlerde biraz boşluk var. Bunu çözeceğiz.

Gövde, kanat, hareketli yüzeyler kaplanmış halde.
Elevatör yatay stabilizeye  menteşeler ile sabitlendi. CA ve iğne ile.
Gövdeye beyaz renkte strip kaplama yapıldı. Elevatör ve rudder servoları yerlerine takıldı.
(Düzeltme önerisi: Servoları uçuş yönünü dik değil yatay yapmak gerekirdi. Tavsiyemdir).
Yatay stabilize ve fin üzerine yıldız çıkartmalar  ve beyaz renkte strip kaplama yapıldı.
Arka iniş takımı yerine takıldı.
Motor montajı ve kuyruk
Motor montajı ve kuyruk
Motor montajı ve kuyruk

——————————————

Pushrodlar ayarlanacak ve son kontroller yapılacak.

CG kontrolünde kuyruk ağır çıktı.  Bataryayı daha öne deponun altına koyarak tekrar deneyeceğim. Daha olmadı yanlarına kurşun ağırlık eklenecek.

——————————————

PROJE TAMAMLANDI

3DP MINI İLK UÇUŞUNU YAPTI

21 Ocak 2007 pazar günü ekibe geç katılmama rağmen, uçağı uçurabildik. Hava çok güzel, ancak zemin kötüydü.

    3dp mini modelin CG ayarı kuyruk ağır kaldığı için sorun olmuştu. Kuyruktaki servoları bir gece önce öne taşıdım.

    Uçuş günü son trim kontrolünden sonra başımıza kötü şeyler geldi, ilk yakıt dolumunda carbiratör hortumu motora yakın yerden delikmiş, yeni hortum takmamız gerekti.

    Yeni hortumu takıp depoyu yerine tekrar yerleştirdim, tekrar yakıt almayı denedim. Ancak bu sefer daha büyük bir şanssızlık yaşandı. Taktığım yeni hortum yakıt deposunun ucundan delinmiş. Depoyu yerleştirirken hortumu bu sefer ben delmişim sanırım. Ve yakıt uçağın içine doldu. Berbat ettim herşeyi…

    Derhal depoyu, bataryayı, ve süngerleri çıkararak temizlik yaptım. 3’üncü kez yeni hortum taktım ve depoyu  çok dikkatli yerine yeleştirdim. Bu sırada Kadir hocamız bir iki müdahale ile bana yardımcı oldu. Ve sorunsuz şekilde uçak motor çalıştırmaya hazır hale geldi.

    OS max LA.46 motor sıfır olduğundan, 1 depo yerde çalıştırdık. İkinci depoda havada idik. Kadir abim ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçak neredeyse özgün ayarlarıyla uçtu. Sadece kuyruk ağır olduğu için yükseliş ve çok az yatış vardı. 1-2 click’le halloldu.*

    Küçük trim ayarlarından sonra başarıyla ilk uçuşunu tamamladı uçağımız. CG ayarı yine kötü göründü. Ağırlık çok az kuyruk tarafında. Güzel hover yapacağa benziyor. Ama inişte dikkatli lazım.

    İkinci sorti oncesi Dual Rate ayarları yapıldı.   Çünkü ilk denemede uçak havada kudurdu  :)). İkinci sortide uçağı ben tecrübe ettim.

    Uçağımın yapımında emeği geçenlere, uçuş günü geç kaldığım için beni bekleyen ve yer ekibi olarak beni yalnız bırakmayan Hayrettin abimize, Batuhan’a, Kadir abimize ve Gürkan’a çok teşekkürler…

Fotoğraflar için buraya tıklayınız.**

*      Kadir abimizin uçuş hakkında görüşleri.

**   Fotoğraflar benim 3dp mini uçuşlarından oluşuyor. Geç geldiğim için diğer arkadaşların uçuşlarına yetişemedim. Kusura bakmayınız…

Yazan; Yavuz DAL

Yeni projelerde sizlerle yeniden görüşmek dileğimle…

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.