28 Şubat 2007 Projeler-Albatros İnşaatı (Dördüz Albatros ailesinden)

Projeler-İmalatlar

Kadir İSTİFÇİ, Yavuz DAL, Oykun İLGÜN ve Ateş BİLGİN Dördüz Albatroslar

Albatros Kitlerimiz Kadir abiye ve bana ulaştı. Ve Kadir abi ile birlikte internette web kamerası ile yardımlaşarak Albatros imalatına başladık. Aşağıda benim imalat çalışmalarımı göreceksiniz.

Albatrosun yapımında modelci.net/forum sayfasındaki Sayın Selim Etger hocamızın Albatros İnşaat Notlarına sadık kalınmıştır.

Bu Proje sayfası 11 sayfadan oluşmaktadır.

SAYFA 1

Y1
1mm. gövde iç destek yanaklarını 3mm. Balsa gövde yanlarına yapıştırdım
Y2
Bu modelin yapımında Kadir abimle msn webcam bağlantısı ile online inşaat çalışması yaptık. İlginç ve bir o kadar da zevkli idi canlı bağlantı ile modelin yapımı, Kadir abimiz yapım aşamalarını anında izleyerek bana önerilerde bulundu.
Y3
Online model yapımı budur, albatroslarımız ikiz olacak demiştik, ikiz olmasına çalışıyoruz
Y4
Gövdenin diğer yanına da 1mm.gövde iç destek yanaklarını epoksi ile yapıştırdım,
Y5
A ve D bölmelerini yerlerine epoksi ile yapıştırdıktan sonra, B ve C bolmeleri arasına servo yatağını kalın CA ile yapıştırdım. (a ve d bölmelerinin yapıştırılmasını resimlemeyi unutmuşum. kusura bakmayınız).
Y6
A ve D bölümü kuruduktan sonra B ve C bölmesini (servo yatağı ile birlikte tek parça halinde) yerine yapıştırdıktan sonra gövde sol yanını gövdeye yapıştırdım.
Y7
Yukarıda yazdıklarıma ek olarak belirtmek istediğim ayrıntılar; A,D C,B bölmelerini yerlerine yapıştırırken 90 derece gönye ile düzgün sabitlemeyi sağladık, gövdenin diğer yanının yapıştırılması ile gövdeyi plandaki yerine yerleştirerek parçaların yerinde ve düzgün olduğunu bakıldı ve bir çarpıklık oluşmamasına dikkat edildi.
Y8
E bölmesi yerine yapıştırıldı, Kuyruk yatay stabilize destek platformu yerine yapıştırıldı.
albatros modeli yaptığım ilk planör olması nedeniyle yatay stabilizenin sabit olmasına karar verdim. Kadir hocam da öyle yapıyormuş. İkiz olacak modellerimiz arkadaşlar

Yukarıdaki yapıştırma sırasında gövde plandaki yerine yerleştirilerek çarpıklık ve şekil bozukluğu olup olmadığı kontrol edildi ve kurumaya bırakıldı.
Y9
Kuyruk yatay stabilize tespit yatağının görünümü,
Y10
Gövde tam olarak kuruyunca gövde alt parçası gövde altına A ve D ye yandan, B ve C ye üstten birleşecek şekilde yerleştirildi. herşey yerli yerinde görünüyor veeee yapıştırdım.
Y11
Gövde alt parçası kururken, kitin içinden çıkan 10x100cm.1,5mm. balsa levha üzerine 5’er cm’lik 6 parçayı işaretledim
Y12
6 adet 5’er cm lik parçalarımız hazır.
Y13
Gövde alt parçasını yapıştırdığım sırada biraz taşmalar olmuş. taşan epoksiyi zımparalayarak yüzeyden uzaklaştırdım,
Y14
5 er cm’lik parçalardan 5 tanesini gövde altına kalın CA ile yapıştırdım.

İKİNCİ SAYFAYA GEÇİNİZ,

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.