17 Haziran 2007 Albatros ve SpadCUB Uçuşları

Fotoğraf/Video Haberler/Arşiv

17 Haziran 2007 pazar günü saat 18:00 civarı pistteydim. Hayrettin bey Albatros modeli ile genç bir modelciye eğitim uçuşları yaptırıyordu.

Ben de yaklaşık 1 yıl önce yaptığım ama bir türlü deneme fırsatı bulamadığım SPADCUB modeli uçağımın ilk uçuşunu gerçekleştirdim.  Oluklu plastikten imal ettiğim, 195 cm kanat açıklığı ve 4 kiloyu geçen ağırlığı ile 2. Dünya savaşında kullanılan bombardıman uçaklarını andıran bir uçuş gerçekleştirdim. (.61’lik 2 Zamanlı Motor ile)

SpadCub modeli güvenli irtifada denedikten sonra fotoğraf çekimleri için alçak geçiş  yaparken motor durunca , hazır da rüzgara karşı iken  güvenle inişimi gerçekleştirdim.

Model ile ilgili Görüşler; Model ağır. Ana kanat destek çıtaları modeli negatif dihedrala çevirmiş. Ayarlanması gerekiyor. Kontrol yüzeyleri çok iyi cevap veriyor. Kumandaları çok hassas. Trim ayarı yeniden yapılacak.

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.