28 Haziran 2007-Projeler-CMPRO Edge 540T ARF Assembly

Projeler-İmalatlar

CMPRO  EDGE 540T (ARF)

ÖZELLİKLERİ

Wing Span: 176,4 cm

Weight: 4300-4500 gr.

Length: 156 cm

Wing Area: 56 dm2

Wing Loading: 78 g/1dm2 (25.66oz./sq.ft.)

Engine Required:2c .90-108, 4c 120

Radio: 4 Channel 6 Servos

Üzerinde kullanılacak malzemeler

Motor:Super Tigre 2300  (1077 gr) (23.21 cc) 
Servolar:Rudder:Elevator:Aileron:Throttle:1  x Hitec HS-5645MG DIGITAL High-Torque 2BB Metal Gear Servo2  x Hitec HS-645MG High-Torque 2BB Metal Gear Servo
2  x Hitec HS-475HB Deluxe Karbonite Gear BB Servo U1  x Hitec Micro Servo

İmalatta Kullanılan Malzemeler

Yapıştırıcılar:5 Dk. 30 Dk. Epoksi, Medium CA, Thin CA ve Cam Elyafı

PAKETLEME KONTROLÜ

Uçağımızın evime kadar geçirdiği yolculuk sırasında pakette bir deformasyon ya da hasar var mı? Gerekli kontrolleri yapıldı. Uçak sağlam gelmiş.

MODEL ATÖLYEDE TEZGAHA

Uçağımızı tezgaha yatırdık. ARF olan model birleştirilmeye başlanıyor.
Yapım aşamaları uçağın imalat kılavuzundaki sıra takip edilerek gerçekleştirilmektedir. Modelin üstadlarımız tavsiyesi ve rcuniverse.com forum sayfalarındaki tavsiyeler doğrultusunda bağlantı ve yapıştırılmış yüzeyler kontrol edildi. Kanat bağlantı yeri, yapıştırılan yüzeyler ve firewall’da destek çıtaları yapılacak, İnce CA yapıştırıcı ile yapıştırılmış yüzeyler tekrar desteklenecek.
Model ile birlikte gelen CA hinge (menteşe) yerine ben pimli menteşe kullanıyorum. Menteşeler yerlerine alıştırıldı.
Menteşelerin pimin olduğu bölümü Aileron parçada yuva açılarak içeriye yeterince gömüldü. Menteşeler Epoksi ile yapıştırıldı.
Servolarımız planda gösterildiği gibi yerleri açılarak denendi. geçici olarak sabitlendi. Kanat ortasına ulaşması için 50 Cm servo uzatma kablosu kullanıldı.
Servolar yerinde denendikten sonra  pushrod teli kontrol menteşe çizgisine (aileron) 90 derece dik olacak şekilde servo koluna bağlantısı yapıldı.
Servo kablosunun kanat ortasına ulaşması için 50 Cm servo uzatma kablosu kullanıldı. Kanat üstündeki yuvarlak delik servo uzatma kablosunun çıkacağı yer. Matkap ile uygun genişlikte açıldı. TE 15,5 cm kanat ortasına 2 cm uzaklıkta.
Aileron menteşeleri yapıştırıldıktan sonra kuruması beklenirken kuyruk yatay stabilizenin yuvası lehim makinasının yardımı ile açıldı. Kuyruk henüz yerine takılmadı. sadece üzerinde kaplama filmi olan yuvası açıldı. Mike abinin tavsiyesi çok iyi imiş. Kanat yuvasının üzerindeki kaplama filmi lehim makinasının ucu ile çok düzgün açabildim.
Talimata uygun servo uzatma kablolarını açtığımız deliklerden çıkarıyoruz. Ana kanat ters şekilde düz bir zemine yatırıldı. kanat ortasındaki alüminyum destek borusunu zımpara ile yüzeyi pürüzlendirildi (epoksi daha iyi tutsun diye). kanat birleşim yerleri zımpara ile hafif düzeltildi. Kaplamanın kanat ortasına taşan kısımları ahşaptan sıyrıldı (epoksi tüm yüzeyi tutsun diye). Ve 5 dk epoksi ile alüminyum boru yerine kanatlarda birbirine sabitlendi. Uygulama sonrası kanat ortası kağıt bant ile desteklendi. Kanat ters olarak düz zemine sabitlendi. Kurumaya bırakıldı.
Kanat ortası kurumaya bırakıldı.

Proje devam ediyor… Sayfa 2 ye geçiniz…

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.