29 Ekim 2007 Cumhuriyet Bayramı Uçuşu

Fotoğraf/Video Haberler/Arşiv

Cumhuriyetimizin 84. kuruluş yıldönümünde Muttalip çayırında uçağımıza Türk Bayrağı takarak pano çekişi yaptık.

Eşim ile benim aklımıza gelen bir fikir; Modelci olarak bayram günü bir bayram kutlaması yapmak istedik. Uçağımın arkasına bir düzenek yardımı ile Türk Bayrağı takmak ve uçuş görüntülerini fotoğraflayarak ölümsüzleştirmek.

28 Ekim pazar gecesi Kadir abimizin msn’den yaptığı teknik destek ve çizimler yardımı ile kafamda neler yapacağım şekillendi. Ve doğru atölyeye. 2.5 metre uzunluğunda misina ipinin bir ucuna küçük halka, diğer ucuna bayrağın takılacağı bir çubuk düzeneği hazırladım. Bu çubuk yine üçgen şekilde 2 misina ile ana misinaya bağlandı. Çubuğun bir tarafına balans ağırlık taktım ve böylece bayrağın uçuş sırasında sabit olarak dik durmasını sağladık. Misinanın öndeki ucuna takılan halkayı açılır kapanır bir düzenek ile uçağı ağırlık merkezi CG’ye yakın bir yerden sabitledik. Bu açılır kapanır düzenek servoya, servo da 5’inci kanal ile kumandanın hakimiyetine alındı. Gerektiğinde misina ile birlikte panoyu atmaya yarayan bu sistem uçağı tehlikeli bir duruma düştüğünde kurtarmayı hedeflemekte.

Kadir abi, oğlu Arda, eşim ve ben 29 Ekim 2007 Pazartesi saat 13:30’da pistbaşında buluştuk ve Edge 540 uçağına yaptığımız düzeneği yerleştirdik. Ve 2 sorti uçuş yaptık. Bol bol fotoğraf ve video çekimi ile hepimizin bayramı olan bugünü sizlerle paylaşma olanağı bulduk.

Arda’ya, yardımları ve uçuş günü beni yalnız bırakmayarak destek olan Kadir abiye ve eşime teşekkürler.

Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun…

Notlar:

  • Uçuşa geldiğimde ilk sorun kanopiyi evde unutmam oldu. Uçağımı kanopisiz uçurmak zorunda kaldım.
  • Bayrak ve yaptığımız düzenek uçuş performansını hiç etkilemedi. Bayrak ebatı küçük olduğu için  ne ağırlık merkezi olarak ne de uçuş performansı olarak sorun yoktu ve uçak ideal normal bir uçuş karakteri sergiledi.
  • Son sortide Kadir abinin uyarısına rağmen ters uçuşta geçiş denemesi yaparken motor stop edince Edge 540 korkunç bir iniş yapmak zorunda kaldı (Aşağıdaki fotoğraf zorunlu inişten 2 saniye önceki andır). Neyse ki iniş takımı hasarı ile sert iniş mutlu son ile atlatıldı. Bu inişten sonra yakıt boşaltırken depoda yakıt kalmadığını ve motoru bu nedenle durmuş olduğunu tespit ettik. Geçmiş olsun.
YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.