06 Ocak 2008 Super Tigre 2300 Engine Test Run

Fotoğraf/Video Haberler/Arşiv

Super Tiger 2300 Motorunun Testi

Bu motor kış aylarının gelmesi ile çalışmaz olmuştu. Birkaç hafta sonu denemelerimize rağmen hala sorunları devam ediyor. Motor hakkında internette yer alan tartışma forumlarında görülen o ki yaşadığım sorun forumdakilerle neredeyse bire bir örtüşüyor.

ST2300 motorunun Karbüratörleri sorunlu. Ve sahipleri bu motora şu ismi takmışlar “Hangarımın Problem Çocuğu”.

Ben de forumdaki öneriler ve üstatlarımızın yol gösterdikleri yönde hareket etmeye gayret ederek bugün evimin garajında bir test yaptım.

Motora tavsiye üzerine “onboard plug ignition” (sürekli ateşleme sistemi) yaptım. 4500 mah Nicd D size pil, açma kapama anahtarı, buji kafası, biraz da kablo ve lehim işi. Bu motorun denemelerinde harika Idle speed (rölanti) kararlılığı sağladı. Dakikalarca rölantide motoru tutabildim. Ancak motorun asıl sorunu rölantiden sonra gaz açma sırasında motorun bayılması, zengin çalışmadan dolayı aşırı yakıt atmasıydı. Ve tam gaz açık iken yüksek hız ayarı yapamıyorum. Çünkü yüksek hız iğnesi tam kapalı buna rağmen motor çalışmayı sürdürüyor. Ve bir süre sonra stop ediyor.

 Bunun için yüksek ve düşük hız iğnelerini kontrol ettim. Düşük hız iğnesi (low speed needle valve) tam kapalı kontrol edildi. Kitapçığa uygun 4 tur açıldı. Yüksek hız iğnesinde (High Speed Valve) ise büyük bir sorunla karşılaştım.

Yüksek hız iğnesini komple kapatıp hortumu ağzımla üfledim. ve kapalı olmasına rağmen normal motorların 2 tur açıkken yakıt püskürttüğü gibi içeriye hava girişi oldu. Yani yüksek hız iğnesi kapalı açık fark etmiyor sürekli içeri yakıt giriyor. Karbüratörde fiziksel bir hata, sprey barda ya da yüksek hız iğnesinde bir anormallik görünmüyor. Ancak bu iğne tam kapalı iken yakıtı kesmiyor. Önerilen yüksek hız iğnesini üflerken kapatın, hava kesilince tam o noktadan itibaren 1 ya da 1,5 tur yüksek hız iğnesini açarak ayarlayın. Bunu bu haliyle yapamıyorum.

Atölyemde başka motorların yüksek hız iğnelerini kontrol ettim. Özellikle aynı marka super tigre 61 lik motorun yüksek hız iğnesini tam kapatınca yakıt akışı tamamen kesiliyor. sonra bu noktadan itibaren belirtilen ölçüde iğne tur hesabı ile açılıyor. Başka marka motorda da aynı durum söz konusu. Kapalıysa ne hava ne yakıt akışı yok. Ama bu problem çocuğun yüksek hız iğnesi tamamen spray barı kapatmıyor.

Sorunun çözümü için değişik öneriler var. Ama karbüratör iğnesini tam kapattıktan, yani yüksek hız ayarına tam olarak yapamadıktan sonra başka öneriye gerek kalmıyor, ya iğneyi değiştireceğiz ya da yeni karbüratör (önerilen tipte değişik marka karb) alınacak.

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.