13 Ocak 2008 F3J Türkiye Şampiyonası

ESHAVK Haberler/Arşiv Yarışmalar

Türkiye’nin duayenlerinin de yarıştığı F3J Sınıfı Türkiye Planör Şampiyonasında, şehrimizi ve Eskişehir Havacılık Kulübünü temsil eden TEAM ESHAVK ekibinden Kadir İstifçi yarışmalar sonunda 9. sırayı elde etti. Bu klasmanda ilk yarışı olmasına rağmen hocamızın tecrübe ve deneyimi ile gerçekleştirdiği göz dolduran uçuş dereceleri ve iniş puanları çok yüksek. Kadir abimizi ve Team Eshavk ekibini tebrik ediyoruz. Yolunuz açık olsun.

      Kadir hocamızdan yarışma notları;

Merhaba Arkadaşlar,
ilk resmi F3J Türkiye Şampiyonası daha önce de bildirdiğim gibi 12- 13 Ocakta İstanbul Riva da Soarist’in sıcak ev sahipligi ve samimi bir ortamda yapıldı. Sanıyorum ilimiz modelcilik tarihinde bir ilki daha yaşadık resmi olarak ilk defa bir F3J yarışmasında Eskişehir de temsil edilmiş oldu. Yarışma ile ilgili tecrübe ve izlenimlerimi aşağıda özetledim.

Yarışmadan hemen sonra Eskişehir e yola çıktığım için çok yorgundum, bugün ancak kendime geldim. Benim yazacaklarım bu yarışmada kendi edindiğim tecrübelerle ilgili olacak.

Bu tip yarışmalar heyecan kaldırmıyor, ilk gün ilk resmi çıkışlarımı yaptığım için çok heyecanlıydım ve sürekli aşırı kumanda vererek modeli oldukça fazla stall a soktum, ilk raunt modelden ziyade kendimle mücadele etmekle geçti. İkinci raunda ise çok daha büyük heyecan yasadım. Start öncesi tüm kumanda yüzeylerini kontrol etmiştim ve çalışıyordu, hatta launch dan sonra zoom a kadar da sorun yoktu, ama zoom dan sonra model bir turlu istediğim kumandaları almamaya başladı, aileronlar yanıt vermiyordu. Sadece elevator ve rudder kumandası ile modeli sağ salim indirdim, sorunu anlamak için kanadı söktüğümde flap ve aileron servolarinin soketinin yerinden çıktığı gördüm yani devre dışı kalan sadece aileronlar değil ayni zaman flaplarda devre dışıydı. Aksilik bu kadarla kalsa gene iyi soket havada çıktığında sağ aileron takılı kaldığı için model sürekli donuş eğilimindeydi, rudderla dengelemeye çalışarak modeli kırımsız indirebildiğime çok sevindim, soketin
yerinden çıkmasının nedenine gelince yarışma sabahı alicinin yerleşimi ile ilgili bir değişiklik yapmıştım, dolayısıyla soket kasıntılı olarak takılıydı, launch ve zoom esnasında kanatlara binen yük nedeniyle zaten gevsek olan soket yerinden cıkmış ve tüm kanat kontrol yüzeyleri kumandasız kalmıştı. Sonuç, yarışma öncesi yapılacak ufak bir değişiklik bile yarışmada basınıza büyük dert açabiliyor, ne değişiklik yapacaksanız yarışmadan çok önce yapmalı ve emin olmalısınız. Ben bu küçük değişikliğin bedelini modelimi kaybederek ödeyebilirdim.
Daha önce modelci.net forumda F3J baslığı altında da bahsettiğim mental antremanin etkisini ikinci gün uçuşlarımda gördüm. İlk gün yaptığım hataları düzeltmek için defalarca düşünsel çıkış, uçuş ve iniş yaptım. İkinci günü daha rahat ve sakin tamamladım.

Bu ilk F3J Yarışmama gelirken, kendime stres olmamak için bazı temel ve basit hedefler koydum.
Bunlardan ilki uçuş emniyetine zarar vermemekti. Bu nedenle slotta her iki yanımda çıkış yapan diğer yarışmacılardan 3 saniye sonra çıkış yaptım.
İkinci hedefim tüm rauntlarda 5 dakika üzerinde havada kalabilmek ve tüm raundlarin en az yüzde sekseninde iniş puanı alabilmekti.
Üçüncü hedefim ilk gün heyecanını attıktan sonra 2. gün ortalama 7 dakika havada kalmak ve muhakkak her raundda iniş puanı almaktı.. Hedeflerimin bir çoğunu gerçekleştirmiş olduğumu düşünüyorum. Genel klasmanda 9. sırada yarışmayı tamamladım. Yarışmaya toplam 17 yarışmacı katildi. 3 yarışmacı KKTC den katıldığı ve yarışmanın hem Türkiye Şampiyonası hem de 2008 Türk Milli Takımı seçmesi olması nedeniyle onlar tasnif dışı yarıştılar.

Dereceler :
Senior :
I. Mustafa KOC
II. Murat ESIBATIR
III. Ilgaz KALAYCIOGLU

Junior:
I. Diren USTUNDAG
II. Esra KOC
III. Ali ERSU

Yukarıdaki isimler 2008 de ayni zamanda Türkiye yi değişik uluslararası müsabakalarda temsil edecek Milli Takımlarımızı da oluşturmuş oldular.

Bu arada yarışmacı olduğum için çok fotoğraf çekme sansım olmadı hele soğktan piller su koyunca ödül törenini fotoğraflayamadığıma ayrıca üzüldüm.

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.