02 Şubat 2008-Projeler-RC Glider Powerpod İmalatı

Projeler-İmalatlar

RC 2 Metre Planör için PowerPod İmalatı

.11 SerieX 2 zamanlı motoru 2 metre planöre power pod yardımı ile takıp 2 dakikalık yakıt ile tırmanış ve sonra uçuş yapmayı planladım. Proje motor denemesi yapılarak başladı.

Kanat üstüne ağırlığı artırmasına karşın CG yi etkilemeyecek durumda üstteki fotoğrafta görüldüğü gibi bir motor yatağı yapılmaya çalışılacak.

YAPTIĞIM POWERPOD AŞAĞIDAKİ ÖLÇÜLERDEDİR.

Projenin en önemli noktası Kuzenden yadigar yaklaşık 15 senelik motoru çalıştırabilmek. Sayın İsa Bey daha önce motora el atmıştı. Tamirini yapmış ve çalışır hale getirmişti. Ben de 2 Şubatta motor denemesini motor standında yaptım. Motorun çalışmasında sorun çıkmadı.
Motor Denemesinden bir görüntü.
Motor Denemesinden bir görüntü.

Şimdi powerpod imalatına geçiyorum…

En üstteki örnek fotoğraftakine benzer bir powerpod planı buldum. Bu planı ölçekli olarak kağıda çıkış aldım. Ama kendi motoruma göre bu planın boyutlarını değiştirerek elimle tekrar kendim çizdim.
Yukarıda örnek fotoğraf, örnek plan ve benim motora göre çıkardığım kalıp.
Power Pod kalıbını 1.5 mm. kontraplağa aktarıyorum.
1.5 mm ve 4 mm kontralardan birer tane hazırladım.
1.5 mm ve 4 mm kontralara epoksi ile birbirine yapıştırdım.
Powerpadun epoksisinin kurumasını beklerken aseton şişesinden biraz küçük bir plastik şişeye Ventilasyon, Fuel Flow tube, Clunk takmak için kolları sıvadım.
Şişenin kapağını tam ortadan delerek yakıt hortumunun takılacağı yeri hazırladım. Havalandırma için de vidalı bir boru kullandım.
Yakıt sistemi yakından görünüm.
Yakıt sisteminde tüm parçalar yerlerine monte edilmiş halde kullanıma hazır.
Power Pod direğinin oturacağı kanada basacak olan tabanı hazırlamaya başladım. 6 MM balsa ve 1.5 mm kontra ile kesim işlemine başladım.
6 mm balsa ve 1.5 mm kontrayı birbirine Medium Ca ile yapıştırdım.
Yukarıdaki işlemler sırasnıda Power podun direği kurudu. ve motor yatağını hazırlamaya giriştim. Motor çizgisi direğin taban çizgisinden 3 derece yukarıda olacak şekilde plana uygun ayarlandı ve motor yatağı açıldı.
Motor yatağının yeri hazır. Direğin kenarları yuvarlatıldı. ve Ca ile yakıt girmesine karşı önlem alındı.
6 mm balsa ve 1.5 mm kontranın üstüne 6 mm balsadan bir parça daha yapıştırıldı. Bu parçanın arasına Power pod direği oturacak.
Kanata oturacak olan taban.
Power pod direk
Direk kanada oturacak taban kısmına epoksi ile yapıştırıldı. Taban kısmında dikkati çeken kısım; Tabanın alt kısmının  kanadın üst profil şeklinde zımparalanması görülebilir. Bu sayede taban tam olarak kanada oturmuş olacak.
Powerpoda motor montajı yapıldı.
Eksoz da motora monte edildi. Yakıt deposu ve bağlantıları yerlerine yerleştirildi.
Power pod önden görünüm.
Powerpod yandan görünüm.

2 Metre albatros modeli planör üzerinde uçuş yapıldı.  Modelin tam CG noktasına göre yapılmış olması nedeniyle uçuşta ağırlık artışı hariç hiçbir sorunla ya da trim gereksinimi ile karşılaşılmadı.

UÇUŞ FOTOĞRAFLARI İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ.

Yakıttan korumak için powerpod kaplama filmi ile kaplandı.

Albatros Uçuş Videosu PowerPod ile-1

Albatros Uçuş Videosu PowerPod ile-2

Proje tamamlandı. Herkese iyi uçuşlar.

YavuzD

1990 yılından bugüne hava sporları ile uğraşıyor, model uçak ve yamaç paraşüt pilotu, akademisyen, üniversitesinde çalışma grubu ile İHA tasarımları, imalat ve pilotajını yapmaktadır.