Yeni Yorum Gönder 

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kulüp öğretmenleri toplantı odası
Yazar Konu
27.10.2010, 22:07
Yorum: #76

kıl koparılacak yer aynı yalnız Smile MEB

bende kurs açmadım ama nerden geldiği belli olmayan 14+13 öğrenci dolanıyor atölyemde Smile

21+17 tanede uzaktan eğitim yapıyor Smile

malesef benimde model uçak kursum yok Smile

Emil ÇİÇEKTAŞ/1979 Kan grubu: 0 rh(+)
- Sendeki 1 lira ile bendeki 1 lirayı değiştirirsek yine 1 liramız olur, bendeki 1 bilgi ile sendeki 1 bilgiyi değiştirirsek ikimizde de 2 bilgi olur.
kullanıcının tüm mesajlarını bul
28.10.2010, 18:13
Yorum: #77

Musatafa Hocam sıcak hava balonu mu olacak? Eğer öyleyse benimde aklımda böyle birşey var ama indiği yerde içindeki ateş hala yanmaya devam ediyorsa tehlikeli olur diye yapmıyorum.
Sanırım pistbaşında görmuştüm öğrenciler ellerinde karton yada kitap gibi birşeyleri tutarak odanın içinde geziyorlar kartonun önüne koydukları kağıt planörleri uçuruyorlardı bundan öğrencilere yaptırmak istiyorum yeterli bilgiyi nereden bulabilirim?Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Big Grin

Doğan AKSU-1971
28.10.2010, 21:07
Yorum: #78

Doğan,

Walk along glider veya ground effect glider dan bahsediyor olmalısın.

Şurada yapım şemaları vardı.
http://www.instructables.com/id/Paper_Ai...ng_Glider/
http://vidds.net/v/en/foam-walkalong-gli...384K4.html

Ayrıyaten biraz bekle Smile
29.10.2010, 10:41
Yorum: #79

birinci linkteki model (çok agır olduğundan herhalde) çok koşturuyor bilginize. ben denemiştim. çok hafif kagıtla daha iyi sonuç verir. ben fax kağıdıyla denemiştim. atmadan önce gövde içinde oluşan cebin içine elinizi geçirip boşluk oluşturduğunuzda sonuç daha iyi oluyor. birde arka henarına bantla cg ayarı yaptığımı hatırlıyorum. sonuçta başarılı olduğuma inanmayıp bırakmıştım.

ikinci linkteki modeli 7 kasımdan sonra deneyeceğim inşallah. o bana daha mantıklı geldi.

teşekkürler ufuk abi.

bir ara linkini verdiğin hazır bir model vardı ondan toplu almak lazım Smile

- Sendeki 1 lira ile bendeki 1 lirayı değiştirirsek yine 1 liramız olur, bendeki 1 bilgi ile sendeki 1 bilgiyi değiştirirsek ikimizde de 2 bilgi olur.
29.10.2010, 21:24
Yorum: #80

Ufuk ve Emil Hocam çok teşekkürler. Youtubeye girmede sorunlar yaşıyorum. O nedenle hepsini inceleyemedim. Bende şunları bulmuştum.
http://www.sciencetoymaker.org/hangGlider/index.htm
Ama yapımı zor gibi geldi bana. Benim ve öğrencilerin kolaylıkla yapabilecekleri birşeyler bulmaya çalışıyorum.

Doğan AKSU-1971
29.10.2010, 23:34
Yorum: #81

doğan abi,
youtube problemin okuldaki adsl denmi, wın mın kullanıyon ondanmı, yoksa evde adsl var ayarmı yapamadın.

bende verdğin linklerden sadece delta gövde olanı buldum., elden atma planör niyetinemi yapacaksın.

30.10.2010, 00:01
Yorum: #82

Of of of ne çok şeyyazılmış yahu ben girmeyeli... Konu yeniden hareketlenmiş... Doğan hocam balon işi tehlikeli. Perşembe günü denedim okulun bahçesinde. Mumlardan bir-ikisi bitince balonun altında ağırlık kalmadı ve ters döndü.tabii ki dönerken naylonu yaktı. Bu esnada okulun çatısını aşmıştı. Sonrasında ben okulun etrafında söndürmelik naylon arar haldeydim Smile... Fakat yine de laboratuarda yapılabileceği kanısındayım. Çocuklar hem biraz eğlenir hem de balonun çalışma prensibini anlar...
30.10.2010, 00:10
Yorum: #83

Emil hocam artık o konuya yazmıyonuz bişeyler yalnız depron pilot konusunu takip ettim. Onu da yaptırmak var aklımda. Yalnız şaftı takacağım yatak biraz takıldı kafama. siz pilot modeli burunluğu kullanmışsınız.

Ve de Ufuk bey bu süzülücüden diğer forumda da bahsetmiştiniz. Epey arattım. Hazır ticari satılanı da var çin menşeili yerlerde de demiştiniz fakat bulamadım. Bu sitede bize şöyle ayrıntılı bir kaçfoto koyup yayınlarsanız sevinirim. Ayrıca bende de youtube problemli. Gerçi olmasada diğer sitelerde de vidyo seyredemiyorum. Bilgisayar hızından dolayı...
30.10.2010, 00:15
Yorum: #84

Bi de öğrencilerin el becerilerinin acayip kötü olduğunu farkettim. Bir gece öncesinden basit süzülücünün çizimlerini deprona yapıp jiletle birlikte ellerine verdim ve "Hadi kesin bakalım" dedim. Çizgilerden düzgünkesebilen birkaç kişi çıktı. Ve bunlar lise öğrencisi. Gerçi yaptıkları garip(!) şeyler uçunca epey sevindiler....
30.10.2010, 08:59
Yorum: #85

Mustafa öğretmenim,

pilottan sonra 3 değişik model denemem daha oldu, sonuç harika. Minimum maliyet, güzel iş.

Pilot burunluğu şart değil. Çözümü ürettim. Konu ile ilgilenen pek çıkmadığı için proje ile ilgili sıkıntıları aştıktan sonra bilgileri yükleyeceğim.

Yanıcı şeyler konusunda çocukluğumda bir kaç kötü anım olduğu için balon konusunda dikkatli olmanızı öneririm. Kibrit başından roket desem herkes anlar herhalde

Jilet hayır, maket bıçağı evet.
İlk defa yaptıklarında hedef hakkında görüşleri olmadığından yapalım “bitsinci” oluyor ve özenmiyorlar. Sonuçları gördükten sonra "tüh ya" diyorlar. Köpüklü işlerde malzemeyi iki adet yapacak şekilde almanızda fayda var. Ben köpüklü işlerde mukavva şablonlar hazırlıyorum. Sırayla kesiyorlar ve şablon arşivi oluşuyor böylece.

30.10.2010, 09:17
Yorum: #86

Malesef okullarda makas,yapıştırıcı, karton, kağıt dışında el becerisi kazandırma çalışması yok, dersin adını iş eğitiminden çıkarıp teknoloji tasarım yaparken okullardaki iş teknik atölyelerinide yok ettiklerinden çocuklardan pek bir şey beklemeye hakkımız yok. buna birde ebeveynlerin "okul-dershane krizi" nedenli çocugun gelişimine kattıkları "bırak bırak ben yaparım sen git ders çalış" uygulamaları sonumuzu getirecek gibi.

Mardinde çalışırken en mutlu olduğum şeylerden biride orda dersanelerin henüz keşfedilmemiş olmasıydı Smile

30.10.2010, 09:33
Yorum: #87

Pritt, beyaz tutkal, (belki) tek bir noktada CA ve sadece makas..
[Resim: 1288423787.jpg]
Okullar için iyi bir model; kolay ve çabuk (6 ila 10 dakika içinde yapanlar var). En hoşuma giden yanı ise, arka motor kancasının bir kürdandan ibaret olması ( CA yı burada kullandım).

http://www.rubber-power.com

Alp Tekin OZAN
http://www.tayyar22.tr.gg
30.10.2010, 09:41
Yorum: #88

Alp Tekin abi,

bana bir modeli anımsatıyor ama tam çıkaramadım Smile

kuyruk kanatçıklarının şeklinin bir artısı varmıdır, bildigimiz modele göre.

birde kaplanmış yüzeyin altta olması yada üstte olması konusundaki gözlemlerini paylaşırmısınız.

30.10.2010, 09:59
Yorum: #89

Emil Abi,

Bu model Darcy White adında ABD'li bir modelcinin tasarımı. İsmi Squirrel (Sincap).

İlginç bir özelliği planı falan olmaması. (yaklaşık olarak) 30x6 cm kanat (kanatçıkları saymıyoruz), 15x5 cm irtifa sathı..

Adamlar bunu ilköğretim okulları, yaz okulları, yavrukurt obaları, yetiştirme yurtları, ve huzurevlerinde eğitim ve rehabilitasyon için kullanıyorlar.

Kanatta kambur olmadığı için kaplamanın altta olması bence daha iyi. Kanatçıkların stabiliteye az veya çok katkısı vardır muhakkak.

Bence, ilköğretim 4. sınıftan itibaren modelciliğe iyi bir " ilk adım" olabilir.

Alp Tekin OZAN
http://www.tayyar22.tr.gg
30.10.2010, 10:23
Yorum: #90

şu kanca olayını merak ettim şimdi Smile

bu işe başlarken çocukların ve gençlerin dikkati dağılmadan yapabilecekleri (süre açısıından) modeller gerekiyor. kesici alet gerektirmeden yaptırılabilir olması güzel. çıtalar önceden hazırlanarak küçük yaş gruplarına yaptırılabilir.

ben genelde 3 mm strafor ile başlatıyorum, basit bir süzülücü ile dengeyi öğreniyorlar. sonrasında çubuk gövde lastik motorlu köpük kanat oluyor burdada ozanın mavi kuyrugundan yararlanıyorum. sonra atamodeli ve kabin gövdeliler geliyor.

pazartesi imalat tecrübe edilecektir.
[reading]
Alp Tekin abicim katkılarınızı esirgemeyiniz. [Cheers]

Yeni Yorum Gönder 

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi